Jestem psychologiem i doktorantką w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jeszcze w trakcie studiów magisterskich zafascynowała mnie psychosomatyka – to jak nasza kondycja psychiczna wpływa na organizm oraz jak poprzez ciało możemy oddziaływać na naszą psychikę.
Od kilku lat intensywnie badam obszar związany z funkcjonowaniem osi jelitowo-mózgowej. Obszar, który jest ważny nie tylko w psychologii, ale też w medycynie czy dietetyce. Zdobywanie wiedzy i prowadzenie badań – w tym interdyscyplinarnym obszarze – pomaga mi bardziej integralnie widzieć człowieka (jego doświadczenia, przeżycia, potrzeby.
Poprzez tę stronę chcę dzielić się (mam nadzieję, że lekkostrawną;) wiedzą na temat prawidłowej i zaburzonej komunikacji osi jelitowo-mózgowej. Rzetelną wiedzą opartą na dowodach naukowych. Zatem będę pisała o:
- komunikacji na poziomie fizjologicznym (która zachodzi w naszych ciałach i ma niezwykły wpływ na nasze funkcjonowanie psychiczne i społeczne…)
- komunikacji na poziomie indywidualnym (czyli o tym, jak komunikujemy się sami ze sobą – o sygnałach z ciała, o przeżywaniu emocji, o nastawieniu do siebie…)
- komunikacji na poziomie społecznym (jak to, co doświadczamy na poziomie indywidualnym – szczególnie w zakresie osi jelito-mózg – wpływa na nasze życie społeczne…)
KOMUNIKACJA jest tu niezwykle ważna. I podkreślam ją nie tylko dlatego, że to temat bliski psychologii. Komunikacja ma w sobie wiele dynamiki i daje szansę do tego, żeby na nią oddziaływać. Daje szansę do tego, żeby być sprawczym i proaktywnym. By podjąć wysiłek związany z poznaniem mechanizmów jej działania oraz zaplanować i wprowadzić w niej zmiany. Jestem przekonana, że zadbanie o komunikację (na poziomie fizjologicznym, indywidualnym i społecznym) może poprawić jakość życia każdego człowieka – a szczególnie osób, które zmagają się z DGBI (Disorder of Gut-Brain Interaction – zaburzeniami interakcji jelitowo-mózgowej).
Magdalena Mróz